6 ciekawostek dotyczących zorzy polarnej

stycznia 21, 2018


 Jeśli chodzi o Szwecję, nie ukrywam, że jej północna część, ''kręci'' mnie najbardziej. Prawie w ogóle nie interesują mnie większe miasta typu Stockholm - i broń boże nie chcę tutaj zabrzmieć na siłę ,,hipstersko''. Poprostu czuję, że lepiej odnalazłabym się w jakiejś małej miejscowości - gdzieś bliżej natury. Uwielbiam kontakt z przyrodą, a jeśli jest ona tak surowa, jak na północy niektórych państw skandynawskich, to już w ogóle byłabym w niebie - dosłownie, bo dzisiaj chciałabym przedstawić Wam ciekawostki na temat zjawiska, które zawsze wywołuje u mnie nie małe wzruszenie, a mowa oczywiście o zorzy polarnej. 


Ciekawostki:

1) Zorza polarna – zjawisko świetlne ob­ser­wo­wa­ne w górnej at­mos­fe­rze w pobliżu biegunów ma­gne­tycz­nych planety, która ma silne pole ma­gne­tycz­ne. Na Ziemi wy­stę­pu­je w ter­mos­fe­rze - naj­wyż­szej i naj­bar­dziej roz­rze­dzo­nej warstwie at­mos­fe­ry - na wy­so­ko­ściach od 85-800km.


2) Zorze można podzielić na typy systematyczne: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne.

Poniżej  przykłady:

pasma:


korona:



kurtyna: 



łuk:


promienie:




3) Najlepszym miesiącem, do obserwacji zorzy polarnej północnej, jest luty.


4) Wyróżniamy emisje w postaci barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej (najrzadsza), a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.
Kolor zorzy zależy również od określonego gazu oraz od wysokości na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

5) Łacińska nazwa zorzy polarnej - ,,aurora borealis'' - pochodzi od greckiej Bogini Świtu o imieniu Aurora Boga Północnych Wichrów - Boreasa. To ciekawe!





6) W jednej z pradawnych fińskich historii zorza nazywana była Lisim Ogniem. Nazwa powstała od magicznego lisa, który miał swoim ogonem zamiatać śnieg do nieba. 
Salteausi z Kanady, Kwakiutlowie i Tlingici z Alaski interpretowali zorzę polarną jako taniec ludzkich dusz. Innuici znad Jukonu twierdzili natomiast, że zorza polarna była tańcem zwierzęcych dusz, zwłaszcza jeleni, łosi, fok i białuch, na które polowali. Tak jak w ,,Mój brat niedźwiedź'' <3.





xxx

⇷ zuzix ↠

You Might Also Like

0 komentarze