MALINA NORDYCKA. 9 ciekawostek o malinowym złocie północy.
marca 17, 2018
Co to jest malina nordycka/polarna inaczej moroszka?
Malina moroszka, zwana popularnie moroszką (Rubus chamaemorus), osiąga wysokość do 30 centymetrów. Każda roślina ma tylko jeden biały kwiat, a potem jeden owoc, który w miarę dojrzewania zmienia kolor z czerwonego na bursztynowy i staje się przy tym miękki oraz soczysty.
MALINA MOROSZKA:
„multe” lub „molte” (NORWESKI), „hjortron” (SZWEDZKI), „lakka” (FIŃSKI)
obszar występowania:
Ciekawostki
1) W Szwecji zwykle dojrzewa w sierpniu, zwiastując nadejście skandynawskiej jesieni. Jej angielska nazwa cloudberry wywodzi się prawdopodobnie stąd, że w północnej Anglii moroszka rośnie w niskich partiach gór, gdzie formują się chmury.
2) Od wieków Lapończycy zbierają moroszki na zimę. Są one bogate w witaminy - przede wszystkim w witaminę C. Zawierają też naturalny konserwant, dzięki czemu dżem z moroszek nie psuje się przez lata, oczywiście jeśli jest przechowywany w chłodnym miejscu.
3) W Szwecji roczna sprzedaż może wynieść ponad tysiąc ton - a owoce te zbiera się ręcznie! Często zbieraczami są uczniowie, którzy w ten sposób mogą sobie podczas wakacji trochę zarobić.
4) Chcąc uhonorować moroszkę, Finowie umieścili ją nawet na nowej monecie o nominale 2 euro.
5) Lody parfait z moroszkami często podaje się jako deser podczas dorocznej gali na cześć laureatów Nagrody Nobla w Sztokholmie. Z kolei w ekskluzywnych restauracjach dżem z moroszek serwuje się na gorąco z lodami waniliowymi.
6) Moroszka pasuje też do tradycyjnego sernika szwedzkiego albo do smażonego sera Camembert. Stanowi również wyśmienite nadzienie do tarty.
7) Finowie produkują z moroszek likier, a Szwedzi od niedawna - wino.
8) Konfiturę z moroszki można kupić w sklepie Ikea.
9) Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.W Polsce jest bardzo rzadka, jest reliktem epoki lodowej. Ma kilka rozproszonych stanowisk na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Sudetach
0 komentarze